Londoni pénzügyi elemzők szerint meredek árzuhanásra kell felkészülni a brit ingatlanpiacon az új koronavírus okozta gazdasági válság miatt. Magyarországon is hasonló helyzet állhat elő.
Az MTI tájékoztatása szerint az egyik tekintélyes londoni elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) hétfőn bemutatott tanulmányában kiemelte, hogy a brit háztartások zömében a legnagyobb egyedi kiadási tételt a lakhatási költségek jelentik, így a járvány okozta jövedelmi kiesések óriási mértékben alkalmasak ingatlanpiaci felfordulás előidézésére.
Az elemzők felidézik, hogy a Cambridge-INET gazdaságkutató csoport friss modellszámításai szerint
a brit munkavállalók fejenként átlagosan 35 százalékos jövedelemcsökkenéssel számolhatnak a következő négy hónapban.
A magánszektorbeli ingatlanbérlők 47 százaléka 35 év alatti, és a felmérések azt mutatják, hogy a 30-as, vagy ennél fiatalabb brit alkalmazotti korosztály más korcsoportoknál sokkal nagyobb eséllyel vesztette el máris munkahelyét, vagy rövidített munkaidőben dolgozik. Mivel Angliában, a legnagyobb brit ingatlanpiaci térségben
a lakóingatlan-bérlők jövedelmüknek több mint a harmadát költik lakásbérletre, a jövedelmek átmeneti visszaesése is fizetésképtelenséget okozhat és ez felgyorsíthatja az egyébként is készülődő ingatlanpiaci krach bekövetkeztét.
Illusztráció: iStock
A ház londoni elemzőinek előrejelzése szerint ebben a környezetben az idei év végéig átlagosan 13 százalékkal zuhannak a nagy-britanniai lakóingatlan-árak, elsősorban az ingatlanpiaci forgalom hiánya, az erős bizonytalanság és a jövedelmek esése miatt.
Magyarországon is hasonló helyzet állhat elő
A KSH adatai alapján az átlagos magyar ingatlanbérlő a fizetésének 38 százalékát költi bérleti díjra, ami megegyezik a brit számokkal. Tekintve, hogy az egész fejlett világban hasonló lefolyása lehet a koronavírus okozta gazdasági válságnak,
Magyarországon is valószínűsíthető a 10-15 százalékos lakóingatlanár-csökkenés 2020 végéig.
Comments